Ahmet Raşit ÖZLEM,

95 yıllık ömrünü; ülkesini seven, Cumhuriyetine tutku ve sadakatle bağlı, vatansever, yardımsever, eğitimli, sorgulayan ve araştıran, gençler yetiştirmeye adamış,  okul öncesi, okul ve okul dışı eğitimin tüm birikim ve bilgeliğine haiz,  beden ve akıl sağlığına önem veren bir Mustafa Kemal izcisi, öğrencisi ve eğitimcisidir.  İzciliği ve liderliği baba ve öğretmen şefkati ile hayatı boyunca öğrenmiş olduğu tüm kazanımlarını öğrencilerine ve izcilerine aktaran bir büyük liderdir.

Kendisiyle uzun yıllar çalışmak ve hayat öykülerini bizzat kendi ağzından dinleme şerefine nail olduğum değerli liderim Ahmet Raşit Özlem’ i yine kendi ifadeleriyle anlatabilirim ancak.

“Ben 1920 yılında yoksul bir ailede ve Ülkemin işgalde olduğu yıllarda doğdum, şartlarımız ağırdı, yokluk vardı, zaman zaman aç kaldık, uykusuz kaldık ama okulumu eğitimimi tamamladım ve öğretmen oldum. 45 yıl bilfiil öğretmenlik yaptım ve hala yapıyorum ömrümün sonuna kadar da Allah nasip ederse yapacağım. Burasını dikkatli dinle evlat Bu devlet o yokluk yıllarında beni okuttu beş para istemedi ve öğretmen yaptı, benim bu devlete borcum çalışmakla biter mi, ödeyebilir miyim devletime olan borcumu, ödeyemem. O halde sizler de ekmeğini yediğiniz devletinize, ailenize, milletinize hizmetinizi sonuna kadar sürdürün asla vazgeçmeyin. Kendinizden sonra gelenleri iyi yetiştirin, onlara merhameti, karşılıksız iyiliği, adaleti ve sevgiyi öğretin ki ONLARDAN BİR VEYA BİRKAÇİ GÜN GELİP SİZİN YERİNİZE GEÇSİN. Yeri doldurulamaz insan olmak elbette güzel ama yerine geçecek olanı senin yetiştirmen daha da güzel.”

İşte Liderimin benim de yaşamıma yön veren en önemli söylemi ve Ahmet Raşit ÖZLEM’ in özeti.

Kendisini saygı sevgi ve minnetle anıyorum. Ruhu şad olsun.

 

  Ali SAVAŞ

 Sabiha Gökçen Hava İzci Grubu Liderlerinden